Strona główna » Poradnik » 5 miejsc, które warto zobaczyć w Krainie Górnej Odry
Kraina Górnej Odry

5 miejsc, które warto zobaczyć w Krainie Górnej Odry

Kraina Górnej Odry to fascynujący obszar i dla miłośników przyrody. I dla tych, którzy chcą się skupić na miejscach związanych z historią. Czym zielone płuca Śląska mogą nas oczarować? Jakie atrakcje sprawiają, że wycieczki po tej części województwa śląskiego mogą się okazać wyjątkową przygodą? Oto kilka punktów, które warto uwzględnić w programie podróży po tej krainie.

Miejsce 5. Zabytkowa kopalnia „Ignacy”

Choć wycieczki po Krainie Górnej Odry są traktowane jako atrakcja dla przyrodników, nuda nie zagrozi tu i tym, którzy chcą spędzić czas wśród zabytków techniki. Jednym z tych ciekawszych jest kopalnia „Ignacy” – jedna z ważniejszych ciekawostek, jakimi może się pochwalić Rybnik. Na gości czeka tu wystawa „Wiek pary”, dzięki której można poznać historię Górnego Śląska. I zobaczyć, jak rozwijający się przemysł wpłynął na jego charakter. Można tu również podziwiać stare maszyny parowe oraz z góry spojrzeć na Rybnik i jego najbliższą okolicę.

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Rybnika w którym chciałbyś zamieszkać zastanów się jak ją sprawnie zorganizować. Aby przebiegła bez stresu i bezpiecznie warto skorzystać z firmy która pomoże zorganizować pakowanie, transport i wnoszenie dobytku. Firma Beskid Przeprowadzki organizuje przeprowadzki do Rybnika oraz innych miast Śląska od ponad 15 lat. Skorzystaj z ich doświadczenia, oszczędź czas i pieniądze.

Miejsce 4. Rudy Cysterskie

W trakcie wycieczki po Krainie Górnej Odry, warto zajrzeć do Rud, nie bez powodu nazywanymi Cysterskimi. Dumą tej miejscowości jest cysterskie opactwo, którego historia sięga połowy XIII wieku, oraz średniowieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym można zobaczyć otoczony bardzo silnym kultem obraz Matki Bożej Pokornej. Zespół klasztorny sąsiaduje z malowniczym parkiem krajobrazowym, po którym można spacerować godzinami, i rozległymi lasami. Dla tych, którzy chcą aktywnie spędzać czas, będzie to wspaniały punkt w programie wycieczki wzdłuż doliny Odry.

Miejsce 3. Graniczne Meandry Odry

Graniczne Meandry Odry to piękne widoki na rzekę Odrę oraz stare odnogi, które wciąż robią wrażenie. To również bliskość Chałupek, które znane są z przejścia granicznego z Czechami oraz zabytkowego pałacu, dziś wykorzystywanego jako hotel. Kto w czasie wycieczki po tej części województwa śląskiego chce w pełni nacieszyć się pięknem tego miejsca, ten może postawić albo na spływy kajakowe. Albo na wizytę na wieży widokowej w Zabełkowie.

Miejsce 2. Rezerwat przyrody Łężczok

Kto lubi ornitologiczne wycieczki, ten doskonale wie, jak ważnym miejscem jest Łężczok. Ten rezerwat przyrody to liczne stawy hodowlane, które zaczęto zakładać już w XIII wieku. To również ptasia ostoja i miejsce, gdzie można prowadzić fascynujące obserwacje. Co można zobaczyć w ich trakcie? Ponad 200 gatunków ptaków, w tym liczne gatunki kaczek (m.in. cyraneczek, głowienek i hełmiatek), stada czajek oraz lęgowe bociany czarne. Nie brak tu również ptaków drapieżnych, m.in. krogulców, myszołowów oraz błotniaków stawowych.

Polecamy: Jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu AGD i RTV podczas przeprowadzki.

Miejsce 1. Arboretum Bramy Morawskiej

Racibórz jest miastem niezwykle atrakcyjnym dla historyków, których może oczarować tutejszy zamek. Ale również dla tych, którzy chcą odpocząć na łonie natury. Dla tych drugich ciekawym kierunkiem wycieczki wzdłuż Odry będzie Arboretum Bramy Morawskiej. Wspaniały ogród botaniczny, mogący się pochwalić starymi drzewami i kurhanowym cmentarzyskiem – jednym z ważniejszych stanowisk archeologicznych w tej części kraju.

Kraina Górnej Odry to piękne widoki i miejsca, w których przyroda wciąż zachwyca. Kto poświeci swój czas na odkrywanie piękna tej krainy, ten z pewnością nie będzie żałować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top